هنگام بروز آتش سوزی، مهار و اطفاء حریق در کمترین زمان و با صرف کمترین هزینه و تحمل کمترین خسارات مالی و جانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. انجام موفقیت آمیز عملیات اطفاء توسط آتش نشانان نیازمند شناسایی دقیق محل حادثه و اقدام به موقع با تجهیزات مناسب می باشد. شناسایی و اطلاع از شرایط محیط که از طریق شاهدان اولیه بدست می آید اغلب کافی نبوده و موجب اعزام نیروی انسانی به داخل محیط آسیب دیده می شود که این امر نیز خطرآفرین بوده و ممکن است سلامتی آتش نشان را به طور جدی تهدید کند. اقدام به موقع برای مهار آتش و امدادرسانی به مصدومان احتمالی نیازمند استفاده از تجهیزات دقیق، ایمن، منعطف در شرایط مختلف و کارآمد در زمان حادثه است که می تواندکمک شایانی به فرایند اطفاء حریق با ضریب اطمینان بالا برای کادر امدادرسان و مصدومان حادثه نماید.در عملیات اطفاء حریق به جای اعزام آتش نشان به داخل محیط مورد نظر و به خطر افتادن جان نیروی انسانی که از سرمایه های اصلی هر مجموعه ای است، می توان پس از شناسایی محیط و محل شعله از یک روبات پرنده برای پرواز بر فراز محیط آتش گرفته به منظور بررسی دقیق تر وضعیت آتش و افراد محصور شده در آتش استفاده نمود .

شرکت امیرزادگان توانسته است با استفاده از دانش کاملا ایرانی اولین پهباد آتش نشان را در داخل ایران تولید نماید این پهباد با نام تجاری هما قابلیت های بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت که این قابلیت ها رو به افزایش است تعدادی از قابلیت های این پهباد عبارتند از :

  1. دارا بودن یک تفنگ برای شلیک گوی های ضد آتش .
  2. دارابودن دوربین های تشخیص افراد محصور شده در آتش با دقت بالا
  3. دارا بودن صفحه کنترل کاملا لمسی
  4. دارا بودن دوربین های FULL HD برای تصویر برداری از محیط آتش
  5. دارابودن سیستم انتقال تصویر FULL HD برای تیم های آتش نشان و فرماندهان آنان بر روی زمین
  6. درا بودن صفحه نمایش 7 اینچی بر روی دسته کنترل به منظور کنترل هرچه بهتر پهباد توسط خلبان آن
  7. قابلیت نشانه گیری بر روی تصویر برای شلیک گوی های ضد آتش و نمایش محل پرتاب گوی ها برای خلبان پهباد و فرماندهان آتش نشانی
  8. کاربری بسیار آسان
  9. دارای سیستم عملیات خودکار برای برج های ساختمانی
  10. دارابودن سیستم ضد ارتعاش برای پخش تصاویر . این سیستم کمک می نماید تا تصاویر هیچ گونه لرزشی را نداشته باشند